П'ятниця, 07 липня 2017 08:36

Діти вчили англійську в НУВГП

Днями в стінах Національного університету водного господарства та природокористування завершився англійський табір для дітей учасників АТО. Табір розумів під собою 5 днів занять з англійської мови, під час яких семеро студентів-волонтерів зі США (університет Міссурі) «навчали» дітей англійської.

Ідея належить Наталії Позняковській, а допомогли їй з реалізацією також наші викладачі Олеся Міклуха та Алла Сиротинська. Їх силами  до табору приєдналися близько 60 дітей учасників АТО віком від 4 до 20 років, їх поділили на 2 вікові групи (приблизно однакової кількості) та проводили заняття окремо.

«Як можна навчити когось англійської мови за 5 днів?», – спитаєте Ви, це ж питання було поставлене Ребеці, одній із волонтерок, про це та інше далі у прямій мові.

Journalist(J):Rebekka, Who are you and what are you doing here?

Rebeссa(R):  I am a student from the USA and I am here with a group from college campus. We are visiting Ukraine and Rivne in order to work with college students, teach them and also we are here today to teach English kidsandhighschoolers.

J: I know that you are teaching English only for five days. Can you tell me a few words about your program or easier how can you teach English in such a short period of time?

R: The main thing that we wanted to do was children to enjoy the learning process. Every day we had a specific thing to teach them. The first day was “How are you?”, the second “Whats the weather like?”, yesterday we talked about “Animals”, today we’ll talk “about occupations and jobs”.  Kids were practicing word games, conversation and quick thinking skills etc. We know that we can’t teach them whole English in five days. We are building on things they already know and hopefully bringing some new things

J: Have you already seen our university? What can you tell about it?

R: Your classrooms are beautiful, they have so much light. The architecture of university is really lovely and as for me it’s very Impressive and amazing to hear the teachers hearts for this kids. They are working everyday but still they gathered children so we can teach them English.

Дана подія уже викликала велику кількість схвальних відгуків серед жителів міста, тож організатори обіцяють влаштовувати подібні заходи і надалі.

Більше фото у

Віталій Прокопець,